08 липня 2025 року

Кафедра дитячої хірургії з травматологією та ортопедією була створена Наказом №192 «УМСА » від 27.06.2014 р.


Історія кафедри дитячої хірургії з травматологією та ортопедією

 

Дитяча хірургія


Лікувальний (нині медичний) факультет в Полтавському медичному стоматологiчному інституті був відкритий у 1971 р., а з 1 вересня 1975 р. на 5 курсі цього факультету почалося викладання дитячої хірургії.

Першим завідувачем курсу дитячої хірургії був доктор медичних наук, доцент В.У. Фетисов, який працював до лютого 1976 р. З лютого по серпень 1976 р. завідував курсом кандидат медичних наук, асистент Г.І. Діхтенко, а після нього до 1990 р. – доцент  С.М. Аніщенко. Із 1976 р. на курсі почав працювати дитячий хірург І.П. Мельник, з 1978 р. він став асистентом і у 1980 р. закінчив аспірантуру при Полтавському медичному стоматологічному інституті. На базі клініки дитячої хірургії він підготував і захистив у 1982 р. кандидатську дисертацію на тему: “ Проточная санация очагов гнойной инфекции в комплексном лечении хронического остеомиелита у детей”. З 1982 по 1985 р. на курсі працювала асистентом к. мед. н. Л.В. Гаричева, яка також підготувала кандидатську дисертацію на базі клініки дитячої хірургії з лікування гематогенного остеомієліту у дітей.

У клініці дитячої хірургії розширюється діапазон оперативних втручань на органах грудної клітки та черевної порожнини, при вроджених вадах розвитку у дітей.

З 1991 по 2004 рік посаду завідувача курсу займає к. мед. н. доцент В.Ф. Шиш.

15 листопада 2004 року курс дитячої хірургії очолив к. мед. н., доцент Ксьонз Ігор Володимирович.

Кандидатську дисертацію на тему: “Порушення вільнорадикального окислення ліпідів та гемостазу при хірургічних політологіях селезінки і їх корекція поліпептидами селезінки (експериментально-клінічне дослідження.)” захистив у 1995 році. У 2014 році захистив докторську дисертацію «Хірургічне лікування захворювань та ушкоджень селезінки у дітей». 

З 2003 року на кафедрі працює Гриценко Євген Миколайович. У 2008 році захистив кандидатську дисертацію «Комплексне лікування ентеральної недостатності при гострій кишковій непрохідності та розповсюдженому перитоніті у дітей». З 2015 року доцент кафедри дитячої хірургії.

У різні роки на курсі працювали лікарі-хірурги ДМКЛ Гриценко М.І., Нор Ю. М., Вітковський В. П., Овчар О.В., Волошин О.М., Хмілевський Д.В.

На теперішній час на кафедрі працюють д. мед. н., професор Ксьонз І.В., к. мед. н., доцент Гриценко Є.М., асистенти Овчар О.В., Фомін В.Г., Пилипюк Є.В.

Приорітетними напрямками наукової діяльності співробітників кафедри є вроджені вади розвитку та невідкладна хірургічна патологія у дітей.


Травматологія та ортопедія


У січні 1975 року при кафедрі загальної хірургії Полтавського медичного стоматологічного інституту відкрито курс травматології, ортопедії і ВПХ.

З самого початку практичні заняття на курсі травматології, ортопедії і ВПХ при кафедрі загальної хірургії (завідувач кафедри, професор П.К. Дяченко) проводились кандидатом медичних наук Ю.В. Смотровим.

к. мед. н. Ю.В. Смотров

д. мед. н., професор М.І. Синіло.

к. мед. н., доцент Д.І. Олексюк

д. мед. н., професор В.С. Шевченко

к. мед. н., доцент, Заслужений лікар України В.П. Пелипенко

У 1976 році курс очолив М.К. Мітюнін, доктор медичних наук, професор (1976-1978 р.). За період керівництва професора М.К. Мітюніна в навчальний процес впроваджені нові форми методичної документації, організовано студентський науковий гурток, обласне наукове товариство травматологів-ортопедів. У клініці впроваджені нові методи лікування хворих.

Після смерті професора М.К. Мітюніна (1978 р.) завідуючим курсом став доцент С.Б. Васільєв (1978-1980 р.), який був обраний за конкурсом. Штат курсу складав 3 викладача. У 1979 році курс реорганізований в кафедру. Обов'язки завідуючого кафедри виконував доцент С.Б. Васільєв, який впровадив в практику нові методи лікування пошкоджень кисті, аллопластику сухожилок та зв'язок. У 1980 році д. мед. н. С.Б. Васільєв перейшов на роботу до Дніпропетровського НДІ експертизи праці і тимчасово обов'язки завідувача кафедри виконував к. мед. н. Ю.В. Смотров (1980-1981 р.).

У 1981-1984 роках кафедру очолював професор М.І. Синіло. За цей період на кафедрі розроблено методичні розробки за єдиною методичною системою, співробітники кафедри працювали над "експертно-трудовими результатами при переломах довгих трубчатих кісток". Професором М.І. Синіло почата і завершена робота над монографією "Помилки і ускладнення в клініці травматології та ортопедії".

У грудні 1984 року по конкурсу прийнятий на посаду доцента к. мед. н. Д.І. Олексюк. В 1985-1987 роках кафедру очолював доцент А.Ц. Скомаровський. На посаду асистента, а згодом і доцента в 1987 році прийнятий к. мед. н. В.П. Пелипенко, Заслужений лікар України, фахівець, який вперше на Полтавщині впровадив методику ендопротезування кульшового суглобу та інші прогресивні методики лікування.

З 1990 року кафедру очолював Заслужений діяч науки і техніки, доктор медичних наук, професор В.С. Шевченко (1990-2004 р.). Під його керівництвом виконувались дослідження з ранньої діагностики та комплексного лікування травматичної хвороби, обумовленої гнійно-запальними ускладненнями при пошкодженнях довгих кісток у осіб похилого та старечого віку.

З жовтня 2004 року кафедра травматології та ортопедії реорганізована в курс. З грудня 2004 року завідувачем курсом призначено кандидата медичних наук, доцента, Голову правління Полтавської обласної асоціації травматологів-ортопедів Пелипенко Олександра Васильовича (з 2017 року – завідувач кафедри дитячої хірургії з травматологією та ортопедією).

На даний час працюють: к. мед. н. доцент Пелипенко О.В., к. мед. н. доцент Павленко С.М., к. мед. н. асистент Півень Ю.М., асистент Ковальов О.С., головний лікар комунального підприємства «Полтавський обласний лікарсько-фізкультурний диспансер Полтавської обласної ради» Шейко П.А., завідувач травматологічним відділенням комунального підприємства «1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», асистент Гончаров А.В., асистент Дячук М.В., очний аспірант, асистент Кононенко С.В., очний аспірант, асистент Боскіна М.Г., підсобний робітник Лозовська Я.Г.